MR16/LED/7W/GU5.3/120V/30K SUNLITE
Mouse over the image to zoom.
Double-tap and hold to zoom.
Click to Enlarge
Product Code:
80508-SU
Specifications
1 Pack
7 Watts
50 Eq Wattage
3000K
550 Lumens
False
120 Volts
GU5.3 Base
See all specs
Specifications
General Characteristic
Bulb Shape:
MR16
Nanometer:
ANSI Code:
Average Rated Hours:
15000
Bulb Finish:
Base:
2-Pin
Ingress Protection:
Dimmable:
False
Dimming Type:
Electrical Characteristic
Amps:
Watts:
7
Volts:
120
Equivalent Wattage:
50
LED Chip Manufacturer:
COB-1313 7W
Power Factor:
0.5
Temperature:
-20° to 45°
Filament:
Lighting Characteristic
Lumens Brightness:
550
CRI:
80
Emitted Color:
Warm White
Color temperature kelvin:
3000K
Beam Angle:
35°
Coating:
Product Dimensions
Mol:
2.04
Diameter inches:
1.96
Item Dimension:
(W) 1.960 (H) 2.04 (D) 1.960
Package Dimension:
(W) 2.400 (H) 2.300 (D) 2.200
Package Weight (Pounds):
0.150
Size:
Item Weight (Pounds):
Product Data
Case Unit Rate:
Pack Size:
1
Item UPC:
Warranty Years:
2
Package Type:
Box
Additional Features
Safety Rating Mark:
UL rated enclosed fixtures:
Safety Rated for USA:
Safety Rated for USA:
DLC Classification:
Rohs Compliant:
Mercury Free:
CE Certified:
More Information
Shape:
Reflector
Use location:
Connect to View Price
Download Files
IES File
Spec Sheet
Your Browsing History
List of suggested products: Your Browsing History.
MR16/LED/7W/MED/D/30K/6PK
Code:
45163-SU
FXL 410W 82V MR16 GY5.3 BASE
Code:
EFP 100W 12V MR16 GZ6.35 BASE SUNLITE