UFO/LED/15W/30K/PINK SUNLITE
UFO/LED/15W/30K/PINK SUNLITE
Mouse over the image to zoom.
Double-tap and hold to zoom.
Click to Enlarge
UFO/LED/15W/30K/PINK SUNLITE
Product Code:
80767-SU
Specifications
15 Watts
Warm White
1250 Lumens
False
120 Volts
UL Listed - Damp Location
See all specs
Specifications
General Characteristic
Base:
E26
Average Rated Hours:
25000
Dimmable:
False
Dimming Type:
Dimming Percentage:
Fixture Material:
Plastic
Lens Material:
Lens Finish:
Application:
Electrical Characteristic
Watts:
15
Volts:
120
Equivalent Wattage:
75
LED Chip Manufacturer:
SMD 2835 0.2W
Power Factor:
0.5
Temperature:
-20° to 45°
Lighting Characteristic
Lumens Brightness:
1250
Color Rendering Index (CRI):
80
R9 Rating:
Emitted Color:
Warm White
Color Temperature Kelvin:
3000K
Beam Angle:
110°
Product Dimensions
Size:
Item Dimension:
(W) (H) (D)
Package Dimension:
(W) 8.500 (H) 3.700 (D) 8.600
Package Weight:
Canopy Width In:
Cord Length:
Product Data
Case Unit Rate:
Item UPC:
Warranty Years:
2
Additional Features
Safety Rating Mark:
UL Listed - Damp Location
Safety Rated for USA:
True
Safety Rated for Canada:
True
DLC Approved:
DLC Classification:
ROHS Compliant:
Mercury Free:
IC Rated:
More Information
Shape:
Number Of Lights:
Mounting:
Other
Fixture Technology:
LED
Use Location:
Indoor
Connect to View Price
UFO/LED/15W/30K/PINK SUNLITE
UFO/LED/15W/30K/PINK SUNLITE
UFO/LED/15W/30K/PINK SUNLITE
Download Files
Spec Sheet
Your Browsing History
List of suggested products: Your Browsing History.
PAR16/LED/6W/930 Dimmable 120V E26 Base 90CRI 3000K
Code:
80546-SU
Q10/G4/12V/FR/12PK
Code:
LED Driver 350mA 100-135Vac 15W Constant Current Dimmable