XL/FT/3W/12V/FR/10PK FESTOON 3W 12V FROST
Mouse over the image to zoom.
Double-tap and hold to zoom.
Click to Enlarge
Product Code:
36005-SU
Specifications
10 Pack
3 Watts
Eq Wattage
25 Lumens
0
12 Volts
Base
See all specs
Specifications
General Characteristic
Bulb Shape:
T3.25
Nanometer:
ANSI Code:
Average Rated Hours:
20000
Bulb Finish:
Frost
Base:
Ingress Protection:
Dimmable:
Dimming Type:
Electrical Characteristic
Amps:
Watts:
3
Volts:
12
Equivalent Wattage:
LED Chip Manufacturer:
Power Factor:
Temperature:
Filament:
Lighting Characteristic
Lumens Brightness:
25
CRI:
Emitted Color:
Color temperature kelvin:
Beam Angle:
Coating:
Product Dimensions
Mol:
1.67
Diameter inches:
0.381"
Item Dimension:
(W) 2.490 (H) 3.050 (D) 2.490
Package Dimension:
(W) 0.600 (H) 1.800 (D) 4.000
Package Weight (Pounds):
Size:
Item Weight (Pounds):
Product Data
Case Unit Rate:
Pack Size:
10
Item UPC:
Warranty Years:
Package Type:
Box
Additional Features
Safety Rating Mark:
UL rated enclosed fixtures:
Safety Rated for USA:
Safety Rated for USA:
DLC Classification:
Rohs Compliant:
Mercury Free:
CE Certified:
More Information
Shape:
Mini-Tube
Use location:
Connect to View Price