LFX/DCO/10"/15W/90CRI/5SCT/BN 10" Double Band Decorative Fixture 27K-50K 120V Dimmable Brushed Nickel
Mouse over the image to zoom.
Double-tap and hold to zoom.
Click to Enlarge
Product Code:
88489-SU
Specifications
Pack
15 Watts
CCT Selectable
1050 Lumens
False
False
10"
True
120 Volts
ETL - Damp Location
See all specs
Specifications
General Characteristic
Base:
Average Rated Hours:
50000
Dimmable:
True
Dimming Type:
Forward Phase (Triac or Incandescent)
Dimming Percentage:
10-100%
Fixture Material:
Steel & Acrylic
Lens Material:
Acrylic
Lens Finish:
White
Application:
Commercial, Residential
Electrical Characteristic
Watts:
15
Volts:
120
Equivalent Wattage:
80
LED Chip Manufacturer:
Power Factor:
0.9
Temperature:
-4°F - 104°F
Lighting Characteristic
Lumens Brightness:
Color Rendering Index (CRI):
90
R9 Rating:
Emitted Color:
CCT Selectable
Color Temperature Kelvin:
27K/30K/35K/40K/50K
Beam Angle:
Product Dimensions
Size:
10"
Item Dimension:
(W) (H) (D)
Package Dimension:
(W) (H) (D)
Package Weight:
Canopy Width In:
Cord Length:
Product Data
Case Unit Rate:
Item UPC:
Warranty Years:
3
Additional Features
Safety Rating Mark:
ETL - Damp Location
Motion Sensor:
Photocell:
Safety Rated for USA:
Safety Rated for Canada:
DLC Approved:
DLC Classification:
ROHS Compliant:
Mercury Free:
IC Rated:
More Information
Shape:
Round
Number Of Lights:
Mounting:
Surface
Fixture Technology:
LED
Use Location:
Indoor
Connect to View Price